6611261_vfn-kovid-korona-virus-nemocnice
IMG_3934.JPG
20210520_123911_edited.jpg

resource: E15.cz

寫醫封信到捷克 成果2.jpg

台灣人,支持聲援捷克的前線醫護抗疫

Taiwanese support Czech healthcare professionals fight against COVID-19

Covidová situace v České republice není příznivá. V této nelehké době je potřeba stát při sobě a navzájem se podporovat. Tchajwanská organizace Xin Young v čele s ředitelkou Angel Cheng požádala Česko-taiwanskou obchodní komoru o spolupráci na projektu “Dopis českým zdravotníkům z Tchaj-wanu”. Angel říká: “I když jsme na Tchaj-wanu tisíce kilometrů daleko od České republiky, doufáme, že se situace zlepší a tímto zasíláme naši podporu českým pracovníkům ve zdravotnictví v přední linii prostřednictvím online otevřeného dopisu a ručně psaných pohlednic. Češi jsou naši přátelé, Tchaj-wan na Čechy myslí a drží jim palce. Cílem je posbírat 100 ručně psaných pohlednic od Tchajwanců, které následně budou zaslány do České republiky. Počet online vzkazů je neomezený a každý tak může vyjádřit podporu Čechům v těchto těžkých časech. Zdravíme z Tchaj-wanu!”

歐洲疾病控制中心(ECDC)的最新統計,2月8日至2月22日,捷克境內每十萬人中有1,124人確診、死亡人數突破兩萬人,為全球人均冠狀病毒感染率最高,也是死亡率最高的國家。捷克政府於2月27日宣布進入為期三週的緊急狀態,關閉商店、學校、禁止跨區移動,在嚴重地區邊界設檢查哨。此時,該國的醫療體系幾近崩潰。目前有8,400人因COVID-19在院治療,包含加護病房的1,700多人,是自疫情爆發以來最高的人數。超載的負荷,使捷克醫院自二月底不再接受非急性患者,並協商轉診重症者至鄰國德國和波蘭。捷克人的生活受到劇烈的影響,前線的醫護更是肩負沈重的壓力。

在台灣的我們,能做的不多。希望在全境封鎖的疫情高峰期間,透過書信把關心和支持送往前線,陪伴鼓舞抗疫勇士們度過黑暗的寒冬。捷克是我們的朋友、台灣是國際社會的一份子。邀請你以行動讓世界看見,#TaiwanCanHelp 不只是政府的外交,更是台灣人與世界站在一起的實證。

The Czech Republic had the highest per-capita coronavirus infection rate and highest death rate in the world in mid-February, it registered 1,124 cases per 100,000 people between Feb. 8 and Feb. 22, and more than 20,000 deaths, according to the latest figures from the European Center for Disease Control (ECDC).  The Czech government conceded it had no other choice but to impose a very strict lockdown on Feb. 27, tightened restrictions on shops, schools and movement for the next three weeks to tackle a rise in coronavirus cases. Currently, more than 8,400 people are being treated in hospitals for COVID-19, including 1,700 in ICUs, the highest number since the start of the pandemic, pushing Czech hospitals to the brink of collapse. From the end of February, Czech hospitals will no longer accept non-acute patients for treatment. At the same time, the government is negotiating with Germany and Poland to treat severely ill Czech patients.

In the darkest time, though we are thousands of miles away in Taiwan, we hope to send our support to Czech frontlines healthcare professionals through an Online Open Letter and Hand-Written Postcards. The Czech people are our friends, we get your back. 

發起人  Organizátor  Organizer     鄭予彤 Angel Cheng   2021.3.5

​如何參與

Your Action Matters

寄手寫明信片

Ručně psaný pohled

Hand-written Postcard

在捷克醫院張貼信卡牆

Build a postcard wall in Czech hospital

4/10前,把你的支持寫上明信片,寄至台灣收集站。

我們將統整送往捷克,在防疫醫院中張貼台灣支持牆,以實體信為捷克醫護加油!明信片樣式與內容不拘、中英不限。

Write your support to frontlines workers on postcard and send it to our station in Taiwan before Apr. 10. We will collect them into package to Czech and display a postcard wall in Czech hospital.

最終募集 272 張 / 目標募集200張

272 postcards of 200 goal

272 pohledů ze 200 (cíl) 🎉

​2021.4.21  國際包裹已寄出,並在醫院順利展出

Check the result

線上連署聲援

Online solidarita

Online Solidarity

即時傳遞你的溫暖聲援

Send your support immediatly

連署給捷克前線醫護的支持公開信留下你的支持宣言

以即時的問候和鼓勵,陪伴捷克度過急難的時刻。

集眾人之聲、藉網路之力,發揮台灣暖實力。

Sign you name on Open Letter and leave your message to support Czech healthcare workers in real-time. Let them know you are with them in the hardest time.

連署人數 401 人      聲援留言 15 則

401 signed,   15 messages

 401 podpisů, 15 vzkazů

updated 2021.5.15

 
postcard_edited.png

Volunteer Team  Skupina dobrovolníků

Angel Cheng (Organizer)、David Lašek、Eliška Maršálková、Benjamin Franz、Lisa Tang、Kerenhappuch Pearly Lenin、Elijah Huang、Esther Shih

 
20200601%252525E4%252525BA%25252588%2525

鄭予彤

Angel Cheng

​行動發起人   Organizátor   Organizer

Generální ředitelka nadace Xin Young, dobrovolnice v mnoha zemích, členka poradního výboru pro mládež na taiwanském ministerstvu školství a členka propagačního výboru tchajwanského zámořského mírového sboru.

CEO of Xin Young Foundation, cross-culture volunteering trainer, the Youth Advisory Committee member of Taiwan National Ministry of Education and the promotion committee member of Taiwan Youth Overseas Peace Corps.

新漾基金會_方形logo.png

​財團法人新漾基金會

Xin Young Foundation

​台灣端合作協力   Spoluorganizátor   Co-organizer

Společnost Xin Young, která byla založena v roce 2013, vede mladé lidi, kteří se setkávají s mezinárodními i domácími skutečnými sociálními problémy, poskytováním iniciativních, praktických lekcí a dobrovolnických programů, aby získali zkušenosti a byli schopní změnit svět k lepšímu.

​Founded in 2013, Xin Young leads youth walking into both international and domestic real social issue by providing initiative, experiential learning and volunteering program to gain meaningful growth and to be ChangeMaker in the world.

logo@2x.png

捷克端合作協力   Spoluorganizátor   Co-organizer

Jedná se o nevládní organizaci. CTBC je vášnivá zastánkyně česko-tchajwanských obchodních vztahů. Jedná se o spoluorganizátora české obchodní delegace s názvem “TAIWANCZ Business Level Up 2020”, která doprovázela Miloše Vystrčila - předsedu Senátu České republiky na Tchaj-wan. ​

 

It is an NGO and a passionate advocate of the Czech-Taiwanese trade relations. It is a Co-organizer of the Czech Business Delegation 'TAIWANCZ Business Level Up 2020' that accompanied Miloš Vystrčil, the President of the Czech Senate, during his visit to Taiwan.

 

Contact   Kontakt

+886-2-25980103

+420607163521

歡迎學校、組織、個人響應連署及揪團寫信

如欲協力合作或經費贊助,敬請與我們聯繫

  • Facebook
  • Instagram